Aktualności
Czyszczenie i impregnowanie tapicerki samochodowej krok po kroku

Dlaczego warto czyścić tapicerkę?

Czysty i zadbany samochód jest dumą każdego kierowcy, jednak często zbyt bardzo skupiamy się na karoserii i zapominamy o wnętrzu samochodu. Usuwanie brudu z tapicerki i deski rozdzielczej jest o tyle istotne, że to w środku pojazdu spędzamy najwięcej czasu. Zabrudzenia są idealną pożywką dla roztoczy, kurz jest bardzo szkodliwy dla alergików, tak samo zwierzęca sierść, której niezwykle ciężko pozbyć się z samochodu. Czyszczenie tapicerki jest więc istotne nie tylko z powodu estetyki, ale przede wszystkim z powodów zdrowotnych. Odpowiednio dobrane kosmetyki samochodowe pozwalają na dokładne oczyszczenie samochodu ze wszystkich alergenów.

 

Od czego zacząć czyszczenie tapicerki?

Czyszczenie tapicerki jest bardzo prostym, aczkolwiek nieco czasochłonnym procesem. Można jednak skrócić go będąc odpowiednio przygotowanym. Usuwanie zabrudzeń warto zostawić na ciepły i słoneczny dzień, sprawi to, że tapicerka wyschnie szybko i naturalnie. Bardzo istotną kwestią, są narzędzia, które będą przydatne przy myciu tapicerki. Należy zadbać o odkurzacz, gąbki i szmaty, szczotki, odkurzacz piorący no i oczywiście warto mieć stały dostęp do ciepłej wody.

Pierwszym krokiem jaki nas czeka jest odkurzenie całego samochodu, przede wszystkim siedzeń, dywaników i podsufitki (podsufitkę należy odkurzać bardzo delikatnie by nie odkleiła się ona od dachu). Szczególną uwagę należy zwrócić na dywaniki i siedzenia, przed odkurzaniem warto je dokładnie wytrzepać, aby nie wzbijać kurzu w trakcie właściwego mycia. Po odkurzeniu powinno się umyć wszelkie plastikowe elementy w samochodzie. Używając odpowiednich metod i detergentów zrobimy to bardzo szybko. Plastik należy myć od najwyższych elementów do najniższych, jednocześnie bardzo dokładnie je wycierając i zbierając wodę. Dzięki temu unikniemy powstania zacieków, które musielibyśmy czyścić jeszcze raz. Odpowiednim detergentem jest np. produkt Premo - Interior Cleaner jest to płyn do czyszczenia wnętrza samochodu używany przez profesjonalne myjnie i zakłady czyszczenia samochodów, jest to także detergent używany w samoobsługowych myjniach parowych.

 

 Środek do czyszczenia tapicerki

Profesjonalny środek do czyszczenia tapicerki i plastików.

 

Mycie tapicerki:

W momencie, gdy cały samochód jest dokładnie odkurzony, a plastiki umyte możemy rozpocząć mycie tapicerki. Początkiem całego procesu powinno być rozrobienie detergentu z wodą w proporcjach zalecanych przez producenta. W innym wypadku ryzykujemy odbarwieniem tapicerki lub nieusunięciem wszystkich zabrudzeń. Przykładowo, profesjonalny środek czyszczący oferowany przez firmę Premo powinien zostać rozcieńczony 20 jednostkami wody na jedną jednostkę detergentu. Stosując się do zaleceń producenta mamy gwarancję, że tapicerka zostanie odpowiednio oczyszczona.

Samo mycie tapicerki samochodowej nie różni się specjalnie od prania np. dywanu. Używając gąbek i szmatek wstępnie czyścimy wszelkie powierzchnie (ponownie podsufitkę czyścimy bardzo delikatnie, bez użycia dużej ilości płynu czyszczącego, by nie odkleiła się ona od sufitu). Gąbka powinna poradzić sobie ze wszystkimi zwykłymi zabrudzeniami, do plam np. z sosów czy napojów należy użyć szczotki. Nie trzeba się bać użycia odrobiny siły, trzeba jednak pamiętać by szczotka nie była zbyt twarda, niektóre elementy tapicerki jest bardzo łatwo uszkodzić przy czyszczeniu.

Ręczne mycie tapicerki jest nieco czasochłonne, ma za to naprawdę dużo plusów, pozwala nam skupić się na najbardziej zabrudzonych elementach i wyczyścić je bardzo dokładnie.

Kolejnym krokiem jest użycie odkurzacza piorącego, w jego zbiorniku należy rozcieńczyć środek piorący z wodą w odpowiednich proporcjach, a następnie używać odkurzacza zgodnie z instrukcją. Używanie go pozwoli nam na bardzo dokładne wypranie tapicerki i pozbycie się zabrudzeń z pomiędzy włókien materiału. Jeśli nie posiadamy odkurzacza piorącego dobrym rozwiązaniem jest skorzystać z samoobsługowej myjni parowej.

 Płyn do prania tapicerki samochodowej

Płyn do prania tapicerki samochodowej

Suszenie tapicerki

Suszenie tapicerki jest najbardziej czasochłonną częścią całego mycia. Nie jest za to bardzo męcząca. Jeśli zastosowaliśmy się do pierwszej porady i zaczekaliśmy z praniem wnętrza samochodu na słoneczny i ciepły dzień, to wystarczy zostawić samochód w słońcu z otwartymi tylnymi drzwiami i uchylonymi przednimi oknami. Zapewni nam to stałą cyrkulacje ciepłego powietrza wewnątrz samochodu, dzięki czemu tapicerka wyschnie szybko i w sposób naturalny. Należy jednak pamiętać by w okresie wiosenno-letnim nie suszyć samochodu w pobliżu pylących łąk i drzew. Pyłki bez problemu dostaną się do samochodu i zniweczą naszą ciężką pracę.

Inną metodą suszenia pojazdu, który zdaje egzamin zwłaszcza w zimie i w deszczowe dni, jest uruchomienie ogrzewania na maksimum i skierowanie nawiewów w dół, na dywaniki. Jest to stosunkowo szybka metoda, jednak może ona skutkować rozładowaniem akumulatora.
Przy suszeniu tapicerki warto pamiętać o kosmetykach samochodowych, użycie niewielkiej ilości perfum pozwoli nam utrzymać w samochodzie przyjemny zapach.

Słowem podsumowania mycie tapicerki jest stosunkowo prostym, acz nieco czasochłonnym procesem. Można go najłatwiej podsumować w pięciu punktach:

  1. Odkurzanie samochodu
  2. Mycie plastikowych elementów
  3. Wstępne mycie tapicerki
  4. Pranie z użyciem odkurzacza
  5. Suszenie tapicerki

 

Impregnowanie tapicerki

Impregnowanie tapicerki nie różni się specjalnie od impregnowania ubrań, spełnia też tą samą funkcję. Pozwala na zabezpieczenie materiału przed uszkodzeniami wynikającymi z zamoknięcia i sprawia, że brud i zanieczyszczenia łatwiej schodzą z powierzchni materiału.
Najszybszym sposobem na zaimpregnowanie tapicerki jest użycie impregnatu w sprayu i dokładne spryskanie nim całej powierzchni samochodu. Ma to jednak ten minus, że spray pokrywa materiał nierównomierną warstwą impregnatu, mimo to skutecznie chroni tapicerkę przed wodą i zabrudzeniami. Należy tylko pamiętać, że ten proces trzeba powtarzać co około 6 miesięcy.

Innym sposobem jest zakupienie środka impregnującego, który rozrabia się z wodą. Taki kosmetyk samochodowy następnie rozprowadza się w samochodzie używając gąbki i szmatki. Dzięki tej metodzie jesteśmy w stanie nałożyć równiejszą warstwę impregnatu, jednocześnie mamy większą pewność, że pokryliśmy wszystkie elementy w samochodzie.

Po zaimpregnowaniu auto należy pozostawić do wyschnięcia. Proces ten może zająć do dwóch dni. Warto jednak poświęcić swój czas. Tak zabezpieczony samochód jest odporny na zabrudzenia przez naprawdę długi czas.


« powrót do Poradnika
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl