Aktualności
Jak zabezpieczyć samochód przed zimą

Samochody w zimie są szczególnie narażone na korozje oraz uszkodzenia wynikające z wpływu środowiska. Dlatego tak ważne jest właściwe zabezpieczenie karoserii, lakieru, kół oraz silnika. Pozwoli to na zminimalizowanie wpływu pogody na pojazd, dzięki temu będziemy mogli cieszyć się sprawnym samochodem przez długie lata.

Bardzo istotne w przygotowaniu się do zimy jest zadbanie o podstawowe narzędzia, takie jak skrobaczka do szyb, płyn rozmrażający do zamków, płyn odszraniający do szyb. Niezwykle ważne jest też zmienienie opon na zimowe (należy zwrócić uwagę na to by opony miały odpowiednią grubość bieżnika).

Istotne jest także dobranie odpowiedniej chemii samochodowej, która pozwoli nam mieć pewność, że wszelkie urządzenia w samochodzie działają tak jak powinny. Jeśli zastosujemy się do tych kilku zasad nasz samochód bez problemu przetrwa zimę.

Ochrona nadwozia

W zimie nadwozie jest bardzo narażone na korozję. Sól, którą posypywane są drogi zimą ma działanie żrące. Jest ona w stanie bardzo szybko wywołać rdzewienie i uszkodzić lakier. Dlatego bardzo ważne jest, aby chronić nadwozie.

Bardzo dobrą metodą ochrony nadwozia jest regularne woskowanie samochodu. Tworzy ono warstwę ochronną, która świetnie chroni przed wilgocią, brudem i uszkodzeniami lakieru. Wosk i inne kosmetyki samochodowe chroniące karoserię są jedną z podstawowych metod ochrony samochodu w zimie.

Istotne jest także, aby w tej porze roku dosyć często odwiedzać myjnie samochodową, pozwoli to na spłukanie soli, zabrudzeń i błota z samochodu.

Ochrona przed zimnem

Zimne temperatury potrafią mieć bardzo zły wpływ na działanie samochodu. Silniki, zwłaszcza diesla, bardzo źle reagują na zimne temperatury. Ma to związek ze specyfiką ich budowy. W niskich temperaturach z paliwa wytrąca się parafina, która blokuje filtry. Zimą akumulator jest również mocniej eksploatowany przez co może on mieć zbyt niskie napięcie, aby jednocześnie obsługiwać rozrusznik i wywoływać iskrę zapłonu.
Zamki, szyby i drzwi są również narażone na działanie niskich temperatur. Zamrożone zamki uniemożliwia nam dostanie się do wnętrza samochodu. Dostępna na rynku chemia samochodowa potrafi jednak skutecznie zniwelować ten problem. Wystarczy zakupić dobrej jakości odmrażacz do zamków, by mieć pewność, że zostanie on szybko doprowadzony do używalności.

Zamrożone drzwi potrafią być bardziej problematyczne niż zamki. Otworzenie ich na siłę może skutkować uszkodzeniem uszczelek. Dlatego warto nasmarować je specjalną wazeliną techniczną, która zapobiegnie zamrożeniu.

Ochrona podwozia

Zimą podwozie jest bardzo narażone. Zbrylony lód jest w stanie poważnie uszkodzić podwozie samochodu. Podwozie można zabezpieczyć używając specjalnych farb z lakierem. Dzięki temu pokryjemy je warstwą ochronną, która skutecznie osłoni podwozie przed korozją i zanieczyszczeniami.

Warstwę ochronną można nałożyć podnosząc samochód używając lewarka, jednak wymaga to pracy na leżąco i nie daje nam pełnego dostępu do podwozia, przez co warstwa zabezpieczająca może być nałożona nie równo i nie na wszystkie elementy. Dlatego też warto skorzystać z kanału lub podnośnika, dzięki nim będziemy w stanie w łatwy i prosty sposób dotrzeć do każdej części podwozia.

Bardzo ważne jest by przed nałożeniem warstwy zabezpieczającej podwozie zostało dokładnie umyte i wyczyszczone. Najłatwiej zrobić to za pomocą myjki ciśnieniowej lub parowej. Po umyciu i wysuszeniu należy sprawdzić czy na podwoziu nie ma ognisk korozji, jeśli takie znajdziemy należy je usunąć.

Trzeba też pamiętać o tym, by wykorzystać najlepszą dostępną chemię samochodową, tylko w ten sposób będziemy mieć pewność, że podwozie zostało zabezpieczone w sposób dokładny i skuteczny.

Dlaczego warto zabezpieczyć samochód przed zimą

Zabezpieczenie samochodu przed zimą pozwala nam na bezawaryjną jazdę oraz uniknięcie kosztów związanych z naprawą korozji i innych szkód wywołanych przez porę roku. Dodatkowo, zwiększy też nasz komfort jazdy, ale bezpieczeństwo na drodze. Dobrze zadbany samochód jest stanowczo pewniejszy na oblodzonych i zaśnieżonych drogach, dzięki czemu potencjalnie unikniemy naprawdę wielu wypadków, które w innych okolicznościach mogłyby poważnie uszkodzić samochód.


« powrót do Poradnika
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl