Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Zabezpieczenie lakieru samochodowego – kilka sposobów
Zabezpieczenie lakieru samochodowego – kilka sposobów

Czy warto zabezpieczać lakier?

Lakier samochodowy jest bardzo ważną częścią pojazdu, chroni on karoserię przed korozją, zabrudzeniami i warunkami atmosferycznymi. Dlatego tak istotne jest by regularnie zabezpieczać lakier swojego pojazdu. Każdy kierowca zdaje sobie sprawę z tego jaki wpływ ma rdza na karoserię auta. Nic więc dziwnego, że producenci kosmetyków samochodowych prześcigają się w tworzeniu produktów mających zabezpieczać lakier i chronić go przed uszkodzeniami.

Metody zabezpieczania lakieru

Istnieje wiele metod zabezpieczania lakieru samochodowego, różnią się one wieloma cechami. Ceną, czasem skuteczności czy trudnością zaaplikowania. Część sposobów ochrony lakieru można stosować samodzielnie, inne wymagają zatrudnienia specjalisty, drugi sposób jest oczywiście bardziej kosztowny, daje nam jednak pewność, że powłoka ochronna została zrobiona dokładnie i profesjonalnie. Warto również dowiedzieć jakich dokładnie kosmetyków samochodowych używa dany zakład, zyskamy dzięki temu informację jakiej jakości warstwy ochronnej możemy się spodziewać. Rozróżniamy następujące sposoby ochrony lakieru:

  • Woskowanie
  • Powłoka kwarcowa
  • Powłoka polimerowa
  • Powłoka ceramiczna
  • Folia PPF

Każda z tych metod ma oczywiście swoje wady i zalety, dlatego przed zastosowaniem którejkolwiek z nich warto zapoznać się z ich specyfiką.

Woskowanie lakieru

Woskowanie jest najbardziej rozpowszechnioną metodą zabezpieczania lakieru samochodowego. Proces ten polega na nałożeniu warstwy wosku na pojazd i wypolerowaniu. Ten sposób jest zdecydowanie najprostszy ze wszystkich. Można też bez problemu wykonać woskowanie samemu, bez wizyty w profesjonalnym zakładzie. Bardzo istotny jest dobór kosmetyków samochodowych. Tani wosk od nieodpowiedniego producenta może zostawić na lakierze tłuste, trudne do zmycia ślady. 

Rozróżnia się dwa typy wosków samochodowych. Wosk naturalny i wosk syntetyczny. Różnica między nimi jest następująca: woski syntetyczne są bardziej odporne na działanie natury i dzięki temu warstwa ochronna stworzona za ich pomocą potrafi utrzymać się na samochodzie nawet przez pół roku.

Jednak wosk naturalny ma swoich zwolenników, wielu specjalistów twierdzi, że mimo, iż jest on skuteczny przez krótszy czas to połysk nadany przez niego jest dużo bardziej widoczny. 

Wosk Carnauba do woskowania lakieru

Wosk Carnauba służący do zabezpieczenia powierzchni lakieru

Powłoka kwarcowa

Powłoka kwarcowa jest bardzo trwałą metodą ochrony lakieru. Użycie odpowiedniego kosmetyku samochodowego, na dobrze przygotowanym pojeździe potrafi zabezpieczyć lakier nawet do dwóch lat. Sama aplikacja powłoki kwarcowej nie jest skomplikowanym procesem, jest on bardzo zbliżony do woskowania. Płyn tworzący powłokę rozprowadzamy po całej powierzchni samochodu za pomocą ściereczek, tworząc w ten sposób równą warstwę powłoki. 
Kwarc sprawia również, że lakier nabiera szklistości i połysku. Na rynku znajduję się wiele specyfików pozwalających samodzielnie nałożyć powłokę kwarcową na samochód. Ich koszt waha się od 50 do nawet 500 złotych. Warto jednak pamiętać o trwałości takiego zabezpieczenia, przy tak długim czasie skuteczności naprawdę warto zainwestować w produkt używany przez specjalistów.

Powłoka polimerowa

Powłoka polimerowa zawiera organiczne i nieorganiczne cząstki chroniące lakier samochodu. Powłoka ta tworzy ochronną warstwę na pojeździe, która zabezpiecza go przed deszczem, gradem, słońcem i promieniowaniem UV. Polimer jak większość kosmetyków samochodowych nadaje lakierowi połysku i zwiększa głębię koloru. Warstwa ochronna stworzona tą metodą utrzymuje się na samochodzie około sześć miesięcy. 

Jednak dzięki bardzo małym cząsteczkom tworzącym powłokę, ma ona właściwości hydrofobowe. Oznacza to, że brud, błoto i inne zanieczyszczenia z dużo większą trudnością przylegają do lakieru.

Powłoka ceramiczna

Jest to jedna z najtrwalszych metod zabezpieczenia lakieru samochodowego. Powłoka stworzona za jej pomocą potrafi utrzymać się nawet kilka lat. Ten sposób także nadaje pojazdowi szklistości i zwiększa intensywność jego koloru. Warstwa ceramiczna również chroni karoserię przed promieniowaniem UV, pogodą i temperaturami. 

Metodę tę można stosować samodzielnie. Należy zaopatrzyć się w profesjonalny kosmetyk samochodowy np. Formułę ceramiczną Premo i zastosować się do wskazówek producenta. Dzięki temu będziemy mieć, że nałożyliśmy odpowiedną warstwę na pojazd.

Formuła ceramiczna zabezpieczająca lakier

Formuła Ceramiczna marki Premo - do zabezpieczania lakieru

Folia PPF

Folia PPF, czyli Paint Protection Film jest najtrwalszym sposobem na ochronę lakieru. Polega on na oklejeniu całej powierzchni samochodu cienką folią. Ten kosmetyk samochodowy tworzy bardzo wytrzymałą warstwę ochronną na powierzchni pojazdu. Chroni ona lakier nawet w bardzo skrajnych temperaturach (od -50 do 110 stopni Celsjusza). Większość powszechnie stosowanych folii ma zdolność samo regeneracji, oznacza to, że wszelkie rysy powstałe na ich powierzchni „zabliźnia” się pod wpływem ciepła.

Folie PPF są bardzo wytrzymałe, jednak nie należy nakładać ich samodzielnie, jest to jedyny rodzaj zabezpieczenia lakieru, który musi wykonać profesjonalista. Tylko to da nam pewność, że folia będzie niewidoczna i została poprawnie nałożona.

Przygotowanie lakieru 

Warto pamiętać, że skuteczność wszystkich tych sposobów jest największa, gdy zostaną zastosowane na odpowiednio przygotowany lakier. 

Samochód powinien zostać dokładnie umyty za pomocą odpowiednich kosmetyków samochodowych, z powierzchni lakieru należy zmyć cały kurz, błoto i tłuszcz mogący się na nim znajdować. Dopiero po takim przygotowaniu można zastosować na pojeździe wybraną metodę ochrony lakieru, da nam to gwarancję najdłuższej możliwej ochrony. 

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
ZADZWOŃ DO NAS
Infolinia 662 408 183
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl