Aktualności
Jak woskować auto - 3 kroki

Woskowanie samochodu jest najprostszą i najpopularniejszą metodą ochrony lakieru. Woskowanie zabezpiecza lakier przed wodą i brudem oraz poprawia wygląd samochodu. Proces woskowania jest niezwykle prosty, można bez problemu nawoskować pojazd samemu, we własnym garażu. Na rynku dostępne są profesjonalne kosmetyki samochodowe, które umożliwiają szybkie wykonanie woskowania, dobrzy producenci dołączają do swoich produktów instrukcję, dzięki którym największy nawet laik będzie mógł przeprowadzić woskowanie w sposób prawidłowy.

Woskowanie samochodu krok 1 – czyszczenie karoserii

Pierwszym krokiem jaki należy wykonać przed woskowaniem samochodu jest dokładne wyczyszczenie karoserii ze wszelkich zabrudzeń, resztek poprzedniego woskowania i tłuszczu. Auto najlepiej czyścić używając specjalnych kosmetyków samochodowych, które gwarantują odpowiednie wyczyszczenie samochodu, bez uszkodzenia karoserii. Częstym błędem jest używanie detergentów domowych, mogą one zarysować lub poważnie uszkodzić lakier.

Po dokładnym umyciu samochodu należy przygotować lakier do nałożenia wosku. Przy pomocy pasty lub mleczka należy usunąć mikro rysy znajdujące się na lakierze. Za pomocą glinki możemy w szybki sposób usunąć zabrudzenia z lakieru.

Woskowanie samochodu krok 2 – nałożenie wosku

Następnym krokiem jest nałożenie wosku na powierzchnię samochodu. Wosk najlepiej nakładać używając specjalnego aplikatora z gąbką lub gołymi rękami. Ważne jest by nie nakładać wosku na całą powierzchnię samochodu, tylko robić to fragmentami. W ten sposób minimalizujemy ryzyko, że wosk zaschnie przed wypolerowaniem.

Bardzo istotne jest wybranie odpowiedniego rodzaju wosku, najlepszym wyborem będzie profesjonalny wosk carnauba, jest to pochodzący z Brazylii wysoko jakościowy naturalny wosk. Gwarantuje on najwyższą możliwą ochronę lakieru i bardzo dobrze wpływa na jego wygląd.

Woskowanie samochodu krok 3 – wypolerowanie wosku

Jeżeli po dotknięciu palcem na wosku nie zostanie ślad to możemy rozpocząć polerowanie samochodu. Polerować należy używając specjalnej ściereczki z mikro włókna. Zwykłe ściereczki, gąbki i szmatki mogą spowodować powstanie kolejnych rys na lakierze.

Auto należy polerować ruchami okrężnymi, wkładając w nie nieco siły. Efektem, który chcemy uzyskać jest lustrzany połysk i pogłębienie koloru karoserii. W momencie, gdy uzyskamy pożądany efekt możemy nałożyć wosk i wypolerować następny element samochodu. Proces ten kontynuujemy aż nie pokryjemy woskiem całego samochodu.

Odpowiednie dobranie kosmetyków samochodowych jest niezwykle istotne w procesie woskowania, to one mają największy wpływ na finalny wygląd samochodu i jakość warstwy ochronnej stworzonej przez wosk. Dlatego też tak istotne jest korzystanie z profesjonalnych, wysoko jakościowych produktów. Najlepsze woski zawierają wosk carnauba, warto więc sprawdzić listę składników wybranego przez nas kosmetyku, by mieć pewność, że wybraliśmy dobry produkt.

Wosk Carnauba

Wosk Carnauba najlepszy do woskowania

 

Po woskowaniu

Po wypolerowaniu całego samochodu, pojazd należy zostawić, by wosk mógł związać się z lakierem. Proces ten może zająć od paru godzin, do nawet doby. W tym czasie należy powstrzymać się od mycia samochodu, wizyty w myjniach itd. Czyszczenie dopiero co nawoskowanego samochodu spowoduje zmycie wosku i zniweczy całą naszą ciężką pracę.


« powrót do Poradnika
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl