Aktualności
Czyszczenie i konserwacja opon - kosmetyki, podstawowe kroki

Dlaczego warto konserwować opony?

Opony są najbardziej eksploatowaną częścią samochodu. Pracują one nieustannie podczas jazdy, a ich stan ma wpływ nie tylko na komfort jazdy, lecz również na bezpieczeństwo na drodze. Opony o złym stanie ogumienia znacznie wydłużają drogę hamowania, mają mniejszą przyczepność, potrafią też tracić powietrze i zwyczajnie pękać co także może być powodem wypadku. Dlatego też pielęgnacja opon jest tak istotnym elementem dbania o samochód.

Według ekspertów przeciętny zestaw opon może być użytkowany przez maksymalnie 10 lat, jednak wymiana jest zaleca już po 6-7 latach. Żywotność opony możemy wydłużyć poprzez czyszczenie i stosowanie odpowiednich środków konserwujących. Na rynku znajdziemy wiele kosmetyków przeznaczonych do stosowania na oponach. Istnieją zarówno kosmetyki mające na celu przedłużenie żywotności opony, jak również takie, których zadaniem jest przywrócenie oponom pierwotnego wyglądu.

Opony warto także konserwować przed schowaniem ich do garażu lub magazynu. Ma to bardzo duże znaczenie zwłaszcza w przypadku opon letnich, które nie są przystosowane do polskich zimowych temperatur. Pomiędzy latem a zimą w Polsce potrafi być nawet 60 stopni Celsjusza różnicy. Jeśli po wymianie opon schowamy opony letnie do garażu nie konserwując ich wcześniej to ryzykujemy, że w wyniku działania wilgoci i zimnych temperatur dojdzie do ich uszkodzenia. Bardzo często zdarza się, że w lecie wyjmujemy z piwnicy pęknięte opony. Konserwacja opon przez ich składowaniem jest podstawową metodą na zapobieganie tego typu sytuacjom.

Rodzaje kosmetyków do opon

Dostępne na rynku środki do konserwacji opon możemy podzielić na dwie grupy. Te mające za zadanie konserwować opony oraz tak zwane nabłyszczacze, których używa się by przywrócić oponom ich pierwotny wygląd. Z tych dwóch grup powinniśmy częściej korzystać z kosmetyków do pielęgnacji opon. To właśnie one mają największy wpływ na żywotność opon.

Konserwacja opon – czyszczenie

Czyszczenie opon jest podstawową formą dbania o opony. Tego typu zabiegi najlepiej wykonywać na myjni bezdotykowej, woda pod wysokim ciśnieniem wniknie w każdą szczelinę i usunie wszelkie nawet najbardziej oporne zabrudzenia. Jest to zabieg pielęgnacyjny opon który powinniśmy wykonywać podczas każdej wizyty na myjni samoobsługowej.

Ma to też dodatkową zaletę. Wszelkie inne zabiegi konserwujące i pielęgnujące opony wykonać możemy jedynie na wyczyszczonych w ten sposób oponach.

Czyszczenie opon podczas wizyty na myjni bezdotykowej powinniśmy wykonywać z odpowiedniej bezpiecznej odległości, warto też spędzić nieco więcej czasu na myciu opon, gdyż to na nich zebrane jest najwięcej piasku i innych zanieczyszczeń.

Do czyszczenia opon warto wykorzystać przeznaczone do tego środki pielęgnacyjne lub można wykorzystać wodę z dodatkiem szamponu samochodowego. Każda myjnia samoobsługowa oferuje program mycia wodą z dodatkiem szamponu, jest to zdecydowanie najlepsza i najprostsza metoda prawidłowego wyczyszczenia opon.

Pielęgnacja opon – środki konserwujące

Środki do pielęgnacji opon spełniają zwykle pięć funkcji:

  • Ułatwiają czyszczenie powierzchni opon – należy pamiętać, że wszystkie kosmetyki nakładamy na już wyczyszczone opony, środki konserwujące mają za zadanie ułatwić następne czyszczenie opon.
  • Zabezpieczają przed pęknięciami i wyschnięciem
  • Przywracają elastyczność opon
  • Zabezpieczają opony
  • Nadają oponom estetyczny wygląd

Środki konserwujące opony występują pod postacią wosków, past, płynów i sprayów. Preparaty do pielęgnacji opon aplikujemy na rant opony i pozostawiamy do wyschnięcia. Dla lepszego efektu możemy powtórzyć cały proces. Tego typu środki przywracają oponie elastyczność i chronią ją przed pęknięciami.

Nabłyszczanie opon

Nabłyszczanie opon jest forma pielęgnacji opon, która ma znaczenie głównie estetyczne. Tego typu zabiegi mają na celu przywrócenie oponom dawnego wyglądu. Występują one zwykle w formie niezwykle prostych w aplikacji prostych sprayów. Spryskujemy nimi ściany boczne opon. Ten typ preparatów nabłyszcza i przywraca blask oponom. Jest też doskonałym środkiem zabezpieczającym opony, tak jak środki konserwujące chronią one opony przed pękaniem i nadają im elastyczność. Służą one też utrwaleniu efektów środków konserwujących.


« powrót do Poradnika
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl