Aktualności
Czyszczenie skóry w samochodzie

Rodzaje skórzanej tapicerki

Tapicerkę skórzaną możemy podzielić na trzy rodzaje. Na tapicerkę ze skóry gładkiej powierzchniowo-zamkniętej, tapicerkę ze skóry gładkiej otwartej anilinowej, oraz tapicerkę ze skóry gładkiej otwartej semianilinowej.

Najczęściej spotykana jest tapicerka ze skóry powierzchniowo zamkniętej, są to zwykle tapicerki wykonane ze skóry bydlęcej, o wykończeniu matowym, lub z połyskiem. Cechą charakterystyczną tego rodzaju tapicerek jest to, że nie chłoną one wody.

Innym rodzajem tapicerki są tapicerki anilinowe i semianilinowe. Różnicą jest fakt, że tego typu tapicerki farbowane są na wskroś, bez warstwy wierzchniej. Tego typu tapicerka jest łatwa do rozpoznania gdyż natychmiastowo chłonie wodę. Wymaga ona też odpowiedniej pielęgnacji z uwagi na słabą powłokę ochronną.

Czyszczenie skór w samochodzie – przygotowanie

Przygotowanie do czyszczenia skór w samochodzie jest niezwykle istotne. Jeśli nie przygotujemy tapicerki w odpowiedni sposób to cały proces czyszczenia najpewniej będzie trzeba powtórzyć. Najważniejszą czynnością jaką należy wykonać jest dokładne odkurzenie całego samochodu. Warto przy tym użyć szczotki z twardego włosia, która pozwoli nam usunąć wszelkie zanieczyszczenia w samochodzie. Warto pamiętać, że dokładne odkurzenie samochodu oznacza, że w samochodzie nie będzie żadnego luźnego piachu czy kurzu. Po takim przygotowaniu samochodu możemy przystąpić do czyszczenia tapicerki.

Czyszczenie tapicerki skórzanej – Właściwe czyszczenie

Do czyszczenia foteli samochodowych powinniśmy wykorzystać specjalne środki, pozwoli to na zachowanie naturalnego wyglądu skóry. Odpowiednio dobrane środki zapewniają skórze delikatność oraz przywracają jej sprężystość. Pamiętajmy także by przygotować wszystkie niezbędne narzędzia, takie jak szczotki, ściereczki z mikrofibry, czy gąbki. Dzięki temu cały proces przebiegnie zdecydowanie szybciej. Podczas sprzątania warto też podzielić siedzenia na kilka stref i czyścić je pojedynczo, znacznie usprawni to naszą pracę. Czyszczenie skórzanej tapicerki polega na nanoszeniu wybranego środka za pomocą szczotki i zbieranie go przy pomocy gąbki, lub ściereczki z mikrofibry.

Proces czyszczenia ekoskóry przebiega w zasadzie tak samo, należy jednak pamiętać, że jeśli siedzenia naszego samochodu zostały wykonane z tego rodzaju materiału to powinniśmy używać wyłącznie środków przeznaczonych do ekoskóry. Środki do czyszczenia skóry naturalnej mogą spowodować wyschnięcie sztucznej skóry i w rezultacie doprowadzić do pęknięć, łuszczenia się i wielu innych defektów.

 

Skuteczny preparat do czyszczenia skóry.

Czyszczenie tapicerki skórzanej – alternatywy

Na rynku spotkać można wiele alternatyw dla ręcznego czyszczenia skórzanej tapicerki. Jedną z obecnie najpopularniejszych są odkurzacze parowe. Tego typu urządzenia stają się coraz bardziej popularne, ma to związek z łatwością ich używania, oraz ich efektywnością. Kilkuminutowe czyszczenie samochodu przy pomocy odkurzacza parowego często przyniesie takie same rezultaty jak godzinne czyszczenie ręczne. Nie można zapomnieć o tym, że odkurzacze parowe są też bezpieczne dla tapicerki, większość z tych urządzeń w ogóle nie korzysta z detergentów. Dodatkowym plusem tych urządzeń jest fakt ich coraz większej dostępności. Znaleźć je można na myjniach samoobsługowych. Sprawia to, że tego typu czyszczenie tapicerki jest idealną opcją dla osób zabieganych, niemających zbyt wiele czasu.


« powrót do Poradnika
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl