Aktualności
Odpowiednia pielęgnacja felg Twojego pojazdu

Alufelgi stały się w naszym kraju w ostatnich latach bardzo popularne. Nie jest to nic dziwnego, ponieważ ich posiadanie wiąże się z samymi zaletami nie tylko estetycznymi, ale również jezdnymi. Oprócz świetnego wpływu na dynamikę jazdy i prowadzenie się pojazdu, sprawiają również, że chłodzenie układu hamulcowego jest o wiele efektywniejsze. Dla jak najlepszej kondycji naszych alufelg należy jednak pamiętać o odpowiednim dbaniu oraz regularnym pielęgnowaniu tego elementu pojazdu.

Podstawy – czyli co warto wiedzieć i jak troszczyć się o alusy

Jako część koła felgi zbierają na sobie wiele nieczystości. Są nimi pył z klocków hamulcowych, sadza, gumowy osad ze ścierających się opon, piach i ziemia, sól drogowa w okresach zimowych, smoła, asfalt, metale ciężkie i wiele wiele innych. Większość z nich to niewielkie drobinki trudne na pierwszy rzut oka do dostrzeżenia. Jednak w długofalowym okresie mogą bardzo źle wpływać na kondycję naszych kół oraz estetykę całego samochodu.

Mycie naszych felg aluminiowych nie jest wcale takie proste. Należy zastosować się do pewnych reguł i stosować odpowiednią chemię samochodową. Przed rozpoczęciem ich czyszczenia należy sprawdzić, czy nasze felgi na pewno są wystudzone. Nie można przystępować do tego rodzaju zabiegów od razu po dłuższej jeździe. Alufelgi przejmują ciepłotę generowaną przez układ hamulcowy oraz inne elementy jezdne, wobec czego ich temperatura może być bardzo wysoka. Przez natychmiastowe zastosowanie zimnych środków myjących możemy narazić nasze tarcze hamulcowe na odkształcenie i zwichrowanie, przez co będą nadawały się jedynie do wymiany.

Najlepsze środki czyszczące do pielęgnacji felg

Zachowanie odpowiedniego połysku oraz efektywnego wyglądu stopów aluminium wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Dla zachowania blasku musimy zastosować środki często bardziej profesjonalne niż w przypadku zwykłego nadwozia. Używanie dedykowanych preparatów nie oznacza jednak dowolności w ich używaniu. Również w tym przypadku należy ściśle przestrzegać instrukcji ich nakładania i korzystania. Tego rodzaju preparat nie powinien zbyt długo pozostawać na powierzchni felgi, a na pewno nie do całkowitego wyschnięcia. Należy spłukać go sporą ilością wody, uwzględniając miejsca trudno dostępne. Pozostawiony na kole może prowadzić do wżerania się go w metalową powłokę.

Szczególnie ważne jest systematyczne czyszczenie felg w okresie zimowym. Dokładne spłukiwanie nagromadzonych zanieczyszczeń oraz środków chemicznych i soli do posypywania dróg może mieć bardzo silne działanie, które poważnie uszkadza aluminiową powierzchnię.

Zasadowy środek do czyszczenia felg

Zasadowy środek do czyszczenia felg.

 

Co trzeba mieć na uwadze podczas pielęgnacji felg?

Mycie myjkami ciśnieniowymi nie wpływa pozytywnie na czystość alufelg. Stosowane w nich wysokie ciśnienie (nawet do 100bar) może powodować odpryski oraz złuszczać wierzchnią warstwę lakieru. Największy wpływ ma to w miejscach, w których widoczne są już jakieś zarysowania. Takie samo ryzyko jest możliwe w przypadku stosowania różnego rodzaju szczotek, czy innych rysujących lakier materiałów do czyszczenia.

Woskowanie

Przed zamontowaniem nowych felg warto je odpowiednio zabezpieczyć. Uchroni je to przed zabrudzeniami pochodzącymi z pyłu i kurzu. W szczególności uciążliwe są zanieczyszczenia pochodzące ze ścierających się klocków hamulcowych. Stworzenie powłoki izolującej pozwoli nam o wiele lepiej zadbać o alufelgi.

Zachęcamy do korzystania z najwyższej jakości preparatów Premo, które nie tylko doskonale czyszczą felgi, ale również zabezpieczają i konserwują je na długo!

 


« powrót do Poradnika
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl